Стислий життєпис першого українського студента в Шотландії

03.05.2019 г.
Автор:

Bookmark and Share

В University of Glasgow завжди раді українським студентам. Як записано в університетських анналах, перший українець навчався тут ще у XVIII ст. До того ж ця людина залишила помітний слід в історії. Хто ж вона?

Мова йде про Семена Юхимовича Десницького, що 1765 р. отримав у University of Glasgow ступінь магістра мистецтв (MA), а 1767 р. – ступінь доктора правничих наук (LLD), після чого став професором російського права в Московському університеті (1767–1787 рр.).

Десницький народився 1740 р. в Ніжині, на території сучасної України, у міщанській (за іншою версією – козацькій) родині. Перед приїздом до Глазго навчався в семінарії при Троїце-Сергієвій лаврі, Університетській гімназії та Московському університеті, що був заснований 1755 р. Разом зі своїм колегою Іваном Андрійовичем Третьяковим був обраний імператрицею Єлизаветою II та відправлений за кордон для закінчення освіти.

Десницький і Третьяков стали першими студентами з Російської Імперії, що навчалися у Британії. Вони відвідували лекції Адама Сміта, визначного економіста й філософа, представника Шотландського Просвітництва, який обіймав посаду завідувача кафедри моральної філософії, а також колишнього Смітового студента й колеги Джона Міллара, професора права в University of Glasgow (1761–1801 рр.), одного з батьків сучасної соціології та піонера політичної науки.

1767 р. Десницький мав сутичку з професором Джоном Андерсоном – відомим природознавцем і педагогом, засновником Андерсонівського інституту – майбутнього University of Strathclyde. За це студентові згодом довелося письмово просити вибачення. Незважаючи на цей інцидент та тривалі нестатки, Семен Юхимович вдало закінчив програму магістратури, а за два роки отримав диплом доктора правничих наук.

Повернувшись до Росії та ставши професором Московського університету (1767–1787 рр.), Десницький першим серед колег почав читати лекції російською мовою, а не латиною чи німецькою. Завдяки своїй науковій та педагогічній праці він зміг стати дуже впливовою фігурою в Росії XVIII ст. Семен Юхимович знайомив жителів імперії з ідеями Шотландського Просвітництва, спираючись на концепцію громадянського суспільства Адама Сміта, і через це зазнав тиску з боку світської та церковної влади.

Десницький прославився як визначний теоретик суспільно-політичних наук та був визнаний «батьком російської юриспруденції».

За матеріалами University of Glasgow

            Total points:0

Написать комментарий

Каждый может стать нашим автором!


Смотрите также


EdUKation everywhere


Свежие комментарии


Календарь записей

Июнь 2019
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Май    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Архивы


Mouse Eye Tracking by PicNet software development services