Ще рік тому я б і подумати не могла, що колись побуваю в Лондоні. Але варто лише помріяти та повірити у свою мрію, і от вона збулась.
Приготування до поїздки я розпочала ще взимку, відвідуючи різні агентства, читаючи інформацію про різні літні школи. Але вибрала я «Бізнес-Лінк». Дякую пані Олені, вона детально розповіла та показала різні варіанти шкіл, а також порадила зі свого досвіду, яку краще обрати. Після візиту в мене вже не виникало сумнівів у тому, що я хочу їхати на південне узбережжя Англії – в Брайтон. Я, звісно, почитала інформацію в Інтернеті про місто, що там цікавого та чим воно відрізняється, – про це трішки згодом. Є у Брайтоні по-справжньому чудова школа British Study Centres, у ній всі як одна велика сім’я. Але і про це згодом.
Про вибір місця для проживання
Я відразу знала, що хочу жити в сім’ї, і жодного разу не пошкодувала про свій вибір. Сім’я відрізняється найбільше тим, що ти спілкуєшся навіть удома з носієм, що є дуже хорошою практикою. У моїй родині за вечерею ми постійно обговорювали наш день, Джим, «тато», допомагав мені з вимовою (у школі нам давали дуже цікавий матеріал та слова неширокого вжитку, і тому виникали проблеми), ми дивились футбол та різні фільми. Але якщо хтось думає про студентське помешкання, то його найбільша перевага – дуже близько до школи, зазвичай за 15 хвилин пішки, в той час як я їхала 25 хвилин автобусом та ще 10 йшла пішки.
Перші враження
Навчальний процес
Все починається з того, що проводять невеликий екскурс, після якого ви пишете тест для визначення вашого рівня знань (якщо ви не пройшли тест попередньо – це не важливо, адже вони вас перевірятимуть знову).
Після визначення рівня ваших знань вас розподілять по групах та повідомлять про розклад. Я вибрала собі Intensive, а це означає, що навчання триває з 9:00 до 17:00, лише у п’ятницю до 13:30. У школі влаштовано все таким чином, що, якщо тобі не подобається щось, ти сам можеш це змінити (навіть рівень).
Спочатку, з 9:00 до 12:00, – заняття з загальної англійської, що включають в себе багато граматики та лексики. Далі в мене був Стівен (його уроки просто пролітали), він нам пояснював навіть найменші дрібниці, і все це було у вигляді ігор. Зазвичай після цих занять всі мають перерву на півгодини, а потім, якщо не маєте уроків після обіду, ви вільні, а якщо маєте – це дуже добре. С’юзан пояснювала нам граматику, а також вчила нас писати листи, оголошення, скарги, і, знову ж, усе у форматі ігор.
Ми постійно спілкувались один з одним, за урок ми могли ділитись тричі на різні команди та створювати нові проекти, а потім презентувати іншим. Фергюс допомагав нам зрозуміти значення рідко вживаних слів, поповнював наш запас, і саме у нього я дізналась дуже цікаві слова, такі як chiropodist (майстер з педикюру), chiropractor (мануальний терапевт). Кожного тижня у нас була нова культурна програма від школи: дещо було безкоштовно, а дещо платно, та плата була нормальною. Щодо харчування – воно було чудовим! Готували там смачно, а головне, що ти сам бачив, як готують.
У школі було хоч не дуже багато місця на вулиці для відпочинку, та всім вистачало. Кожної п’ятниці була церемонія вручення дипломів тим, хто повертався додому, а також ми грали у «Твістер», були ми і «сумо», одним словом, нам завжди було весело.
Про місто
Брайтон – це чудове містечко, в якому вдало поєднується все: море, паби, нічне життя, англійський колорит, традиції. Воно ніколи не спить – якщо вам вже 18, то це місто саме для вас! (До 18 існують обмеження: не можна приходити пізніше 23:00, вхід у паби лише з паспортом.) Ввечері можна було насолоджуватись морем і одночасно розважатись на Брайтонському пірсі, у вівторок та неділю ми ходили на самбу з караоке, у понеділок дивились футбол, у середу ходили у кіно, у п’ятницю – звичайно у клуби, і тижня як і не було.
Про мою англійську
Мій рівень значно виріс, першого дня я подумала, що взагалі не знаю мови (культурний шок), та після першого тижня відчула, що вже навіть думаю англійською. А все це завдяки викладачам та моїй сім’ї.
Поради
Головне не боятись, страх – це найгірше, він може зупинити кожного перед важливим кроком. І декілька порад про поїздку та школу:
- Не купуйте квитки на проїзд (на автобусі) у школі, їх краще купувати або в офісі компанії, або ж на залізничному вокзалі.
- Якщо вам немає 18, краще їхати в школу EF. (У моїй школі не організовувались поїздки до Оксфорда, Лондона чи інших міст, це все потрібно робити самому, у той час як у цій школі щовечора перевіряли, чи діти не на пляжі у пізню годину. Для батьків так буде спокійніше.)
- Подивіться попередньо час відправлення потяга з аеропорту (якщо він вам потрібен), можете навіть замовити квитки, щоб не стояти у черзі.
- Подорожуйте якомога більше, не сидіть удома.
- Дуже хороша агенція для подорожей – Discovery tours (запитуйте, чи у вас буде Кріс, – він найкращий екскурсовод).
- Таксі там недешеве, тому поцікавтесь розкладом попередньо на нічні автобуси.
- Англійська їжа сама по собі не дуже смачна, це визнають навіть вони, тому перші дні буде незвично…
- Уважно вивчіть правила майбутньої сім’ї, вони не важкі, але краще їх дотримуватись. (У мене були зазначені години, в які я можу приймати душ, бо комунальні послуги у них дуже дорогі.)
- Не забувайте про те, що там зовсім інші розетки.
З найкращими побажаннями,
Тетяна Шелудько, 18 років